Çorlu Atatürk Evi İçin "Dünden Bugüne Şarkılar" Konseri

ÇORLU ATATÜRK EVİ İÇİN "DÜNDEN BUGÜNE ŞARKILAR" KONSERİÇorlu'da temeli atılan ve yapımı devam eden 'Atatürk Evi' inşasına destek vererek, gelecek nesillere Atatürk' ümüzün sevgisini ve böyle bir lidere sahip olduğumuz için onun gururunu yaşatmak adına, Çorlu Kent Konseyi ve Zonguldaklılar Derneği 'nin destekleri, TRT ve Kültür Bakanlığı ses ve saz sanatçılarının katkıları ile 'Dünden Bugüne Şarkılarımız' konseri düzenlendi. 21 Şubat Cuma günü saat 19.30’da düzenlenen konser Çorlu Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz Konser ve Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Konsere Türkiye'nin değişik illerinden ses ve saz sanatçıları, koro şefleri ve bestekârlar katıldı.

Çorlu'ya saat 13.00’te gelmeye başlayan sanatçılar ilk olarak Çorlu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yavuz, Genel Sekreter Aygün Recep Ömürveren, Zonguldaklılar Derneği Başkanı Ramazan Yeniköy Kent Konseyi Yürütme kurulu üyelerinin yanı sıra organizasyona destek veren Tekirdağlı söz yazarı Sedai Kavrık ve Çorlu Mûsikî Dostları TSM Topluluğu Başkanı Köksal Pulurluoğlu tarafından karşılandı. Daha sonra Çorlu Belediyesi'ni ziyaret ettiler. Burada Başkan Yardımcısı Adnan Kum tarafından karşılanan sanatçılara, böyle anlamlı bir etkinliğe desteklerinden ötürü teşekkür edildi ve Çorlu'nun kültürel dokusu hakkında bilgi sunuldu. Yapılan sohbetlerin ardından Orion Alışveriş Merkezi 'ne giden sanatçılar burada Önerler Muhtarı Sayın Yusuf Yıldırım tarafından gerçekleştirilen etkinliğe katılarak destek verdiler. Buradan konserin düzenleneceği Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 15 Temmuz Konser ve Toplantı Salonu'na götürülen sanatçılar kusursuz bir konserle sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattılar...

Konserimize İşlerinin Yoğunluğundan dolayı katılamayan, ancak telgraf gönderen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ,Tekirdağ Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilimiz Sayın Mustafa Şentop, Tekirdağ Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilimiz Sayın Mustafa Yel ve Tekirdağ Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilimiz Sayın Candan Yüceer'e teşekkür ederiz. Aynı zamanda yine İşlerinin Yoğunluğu sebebi ile katılamayıp Çelenk gönderen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Cüneyt Yüksel’e teşekkür ederiz.

Geceye Katılan Çorlu Belediyesi Başkan Vekili Sayın Adnan Kum, Cumhuriyet Halk Partisi temsilcisi Sayın Aytuğ Güngördü, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Sayın Yavuz Uylaş, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Sayın İlhan Ermeydan, İyi Parti İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Sayın Erdinç Yangöz, Tekirdağ Vatan Partisi İl Başkanı Sayın İlhan Ozan, Kırklareli Mahalli İdareler Müdürü Sayın Alaaddin İkican, Çorlu Belediyesi Meclis Üyelerimiz Sayın Alev Türk, Sayın Vijdan Yılmaz, Sayın Cüneyt Ergün, Emekli Maliye Bakanlığı Müfettişi Sayın Sıtkı Karslıoğlu, Sayın Muhtarlarımız, Atatürk Evi inşaatının gönüllü olarak müteahitliğini üstlenen Sayın Zeki Uzun, Huzur Evi sakinlerimiz ,kamu kurum ve kuruluşlarımızın değerli temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarımız ve yoğun ilgi gösteren çok değerli vatandaşlarımızın katılımı ile konserimiz başladı.

Sunuculuğunu 'Bir İlkbahar Sabahı' isimli unutulmaz Nihavend şarkının merhum güftekârı Dr. Bekir Mutlu' nun eşi Türkiye Radyoları eski sunucusu Tülay Mutlu yaptı. Mutlu'nun Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında yaptığı etkili konuşma konseri dinlemeye gelenler tarafından uzun süre alkışlandı. Ardından Çorlu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yavuz tarafından açılış ve teşekkür konuşması yapıldı. Merhum bestekârımız Avni Anıl'ın Kürdilihicazkâr makamındaki 'Safalar Getirdiniz' isimli şarkısıyla başlayan konserde 27 şarkı seslendirildi. Konserin bitişinde Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt' un “Çorlu İçin Çal” projesinin şarkısı olan 'Bahçalarda Börülce' isimli anonim türkü sanatçılar tarafindan topluca yorumlandı. Atatürk'ün sevdiği 'Dağlar Dağlar Viran Dağlar', 'Kırmızı Gülün Alı Var', 'Vardar Ovası' isimli üç anonim türkü potpori olarak okundu. Onur Akay Medya' nın, Kanal Meida' nın ve Yenises Tv'nin çekim yaptığı konsere ilginin yoğun olduğu gecede TRT'nin, Kültür Bakanlığı'nın ve değişik illerdeki koroların şefleri ve solistlerinin icra ettiği şarkılar, müzikseverler tarafından ilgiyle izlenerek dinlendi.

Büyüleyen Orkestra
Orkestra Şefliğini ünü Yurdumuz sınırları dışına taşmış usta bir keman virtüözü olan Nedim Nalbantoğlu'nun yaptığı konserde, TRT' nin akordiyon sanatçısı Bekir Sakarya, kanunda Görkem Gelir, klarnette Tekirdağlı Birol Gürkan, udda Haldun Semercioğlu, ritimlerde Yalçın Volkan ve Engin Verimli eşlik ettiler. Unutulmaz ve duygusal anlar yaşandı

Sanat Güneşimiz Zeki Müren' le özdeşleşmiş olan' Kanımda Kıvılcım', 'Yangın Var', 'Bir Sen Bir Ben Bir Allah Bilir', 'Gözlerin Yeter' gibi dillerden düşmeyen birçok şarkının duayen bestekârı Osman Babuşçu'nun da onur konuğu olarak katıldığı gecede Babuşçu' nun da iki eseri seslendirildi. 'Kanımda Kıvılcım' isimli Nihavend şarkının solisti Derya Bozkurt Uğurlu tarafından sahneye davet edilen Osman Babuşçu' nun şarkının sözlerine eşlik etmesi, gecenin unutulmaz enstantaneleri arasındaki yerini alırken, izleyenler tarafından büyük bir beğeni aldı ve uzun süre alkışlandı. TRT Ses Sanatçısı Mehmet Özkaya 'nın merhum bestekâr Dr. Bekir Mutlu'nun sözlerini yazdığı ve merhum bestekâr Erdoğan Berker tarafından bestelenen ' Bir İlkbahar Sabahı' isimli Nihavend şarkıyı icrasından sonra, proğramın sunucusu olan Bekir Mutlu'nun eşi Tülay Mutlu'nun, şarkının hüzünlü hikâyesini anlatması duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Bir başka enstantanede Müfit Yalçınkaya'nın, musikimizin ölmez eserlerini, sanatçılarını, güftekârlarını ve bestekarlarını unutturmamak için onları yaşatmak ve gündemde kalmalarını sağlamak adına, sosyal medyada yaptığı paylaşımlardan ötürü plaket ile onore edilmesiydi.

Geceye solist ve bestekâr yağmuru damga vurdu
Televizyon programlarından Trakya'nın yakından tanıdığı ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Ayşe Engin Aslanca' da gece de iki eser seslendirdi. Yine Kültür Bakanlığı Sanatçısı ve aynı zamanda Lüleburgaz Belediyesi TSM Koro Şefliği yapan Yıldıray Öztürk de yorumladığı iki eserle geceye renk katan isimlerden oldu. Albümleri olan değerli bir bestekar ve ses sanatçısı Veysel Yalvaç da kendisine ait bir bestesiyle gönüllerde yerini alırken, İstanbul' dan Dilsaz ve Dilşad Türk Müziği Topluluğu Koro Şefi Mehmet Karaman, İstanbul' dan TSM Koro Şefi Birgül Özdil, Çorlu Mûsikî Dostları Topluluğu Başkanı Köksal Pulurluoğlu, Tekirdağ Nazande Türk Müziği solisti Dr. Sara Aytaçlar Yazıcı, Sanat Yönetmeni, solist Ahmet Kıratlı, Dilsaz ve Dilşad TSM Topluluğu Solisti Gülsüm Karaman, Suleymanpaşa Belediyesi TSM solisti ve bestekar Cahit Gökalp, bestekar ve solist Varol Balaban, Çorlu Mûsikî Dostları Topluluğu solisti Sema Birol ve yine aynı topluluğun vokalleri Ali Gülerer ve Derya Gönenç yorumladıkları şarkılardaki başarılı performanslarıyla göz doldurdular... Konser, bütün solist ve bestekârların sahneye topluca çıkarak Atamızın sevdiği şarkıları potporiyle sonlandırırken, gece de plaket takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Gecenin onur konukları
Çorlu huzur evi sakinlerimiz ve Atatürk evi İnşası Pojesinin gönüllü olarak müteahhitliğini üstlenen Zeki Gayrimenkulün sahibi sayın Zeki Uzun ‘a ayrıca teşekkür ederiz.

Konsere katılan bestekârlar
Duayen bestekâr Osman Babuşçu (TRT), Sıtkı Sahil - Balıkesir Türk Müziği Topluluğu Koro Şefi (TRT), Aydın Tekindor - Çanakkale Belediyesi Türk Müziği Koro Şefi (TRT), Mehmet Özkaya - Türk Müziği Koro Şefi (TRT), Fehmi Altunay - Şarköy Mûsikî Topluluğu Koro Şefi, Ahmet Dalkılıç - Gömeç Sanat Müziği Topluluğu Koro Şefi, Ercan Akbay (TRT), Veysel Yalvaç - Bestekâr, Tv Program Yapımcısı, Ses sanatçısı, Soner Özer, Özer İlgen, Varol Balaban, Cahit Gökalp.

Konserde eserleri okunan diğer bestekârlar
Avni Anıl, Erdoğan Berker, Ahmet Kadri Rizeli, Celal Abacı, Nihat İncekara, Şahin Çangal, Dolgun Dalgıçoğlu, Mehmet Burkay, Erol Eryılmaz, Turgay Tekinarslan, Tuncay Atkaya

Konserde eserleri okunan güftekârlar
Osman Babuşçu, Bekir Mutlu, Güzide Taranoğlu, Kemal Özcan, Sedai Kavrık, Fatih Tutuk, İlker Semerci.

Konserimize Maddi ve Hizmet olarak katkıda bulunan sponsorlarımız
Çorlu Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Özgür Ertaş
Çorlu Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Yavuz Uylaş
Çorlu Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı İlhan Ermeydan
Çorlu İyi Parti İlçe Başkanı İlker Atasever
Çorlu Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan
Gümüş İnşaat Yusuf Gümüş
Türkiye Yardım Severler Derneği çorlu Şubesi Temsilcisi Tülay Bostancı
Avrupa Branda Sezer Akça
Öztrakya Organik Pazar Mehmet Büyükyılmaz
İnan Oğlu İnşaat Kemal İnan
Trakya Çiçekçilik Koral Kulalar
Özel ÇorluVatan Hastanesi Soner Erkan
Çorlu Basketbol Spor Klübü Hasan Eligül
Metuna alışveriş sitesi Oğuzhan Yeniköy
Yükselen Gayrimenkul Hüseyin Yüksel
Çorlu Ziraat Odası Ali Topuz
Göknur Damat Göknur Damat
Yüksellen Kırtasiye Ertan Yükselen
Çorlu Seyyar esnaf ve Pazarcılar odası Kenan Üstek
İstanbul Çorba Onur Hacıosmanoğlu
Köfteci Selim Selim İldeniz
Kanal Meida TV Kamile Can
Onur Akay Medya Onur Akay
Dinç Nakliyat Serhat Dinç
Yenises TV Yıldırım Aykut Irkan
Çerkezköy Hawthorn Otel Soysever Bilgiç


Konser Fotoğraflarını toplu halde indirmek için lütfen buraya tıklayınız

Haberle ilgili diğer Fotoğraflar