Hanımeli Çarşısı Projemiz Ödüle Layık Görüldü

Hanımeli Çarşısı Projemiz Ödüle Layık GörüldüÇorlu Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde Yerel Kalkınma kategorisinde ‘Hanımeli Çarşısı’ projesi ile ödüle lâyık görüldü.

Çorlu'da kadınların emeklerine ve yaşamlarına değer katan Hanımeli Çarşısı projesi ile Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından yetkin yerel yönetimler ve yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir kentler oluşturma çabalarına katkıda bulunmak üzere iyi uygulama örneklerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlen Altın Karınca Ödül töreninde Çorlu Belediyesi Hanımeli Çarşısı projesi "Yerel Kalkınma" dalında ödül kazandı.

'Hanımeli Çarşısı Projesi Umut ve Ekmek Kapısı Oldu'

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından Hilton İstanbul Bomonti Hotel'de düzenlenen ödül töreninin ardından açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, projenin hazırlanmasına emeği geçenlere teşekkür ederken, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Strateji Geliştirme Müdürlüğü ve Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde hazırlanan Hanımeli Çarşısı projesinin Çorlulu kadınlara umut ve ekmek kapısı olduğunu söyledi.

Başkan Sarıkurt açıklamasında, "Kadınlarımızın evlerinde ürettikleri elişi, süs, örgü, keçe, kapı süsü, takı, toka, seramik, resim tablosu, yine evde üretilen börek, sarma, baklava ve gözleme gibi gıda ürünleri gibi birçok ürünün satıldığı umut ve ekmek kapısı oldu.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan Çorlulu ev kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için Çorlu sınırları içinde muhtelif açık ve kapalı pazar yerlerinde ürünlerini pazarlama imkânı sunduğumuz Hanımeli Çarşısı projemiz kapsamında kadınlarımız haftanın belirli günlerinde açtıkları stantlarda hazırladıkları ürünleri satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Kadınlarımızın müşterileri daha sık buluşmaları ve satışlarına katkı sunabilmek için belediyemizin imkânları ile ücretsiz müşteri servisi düzenliyoruz.

'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Adına Önemli Bir Proje'

Bölgemizde oldukça etki uyandıran Hanımeli Çarşısı, Çorlu Kent konseyi ile örnek bir iş birliği sonucu hayata geçirilen bir proje. Birleşmiş Milletler

Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini göz önüne alarak hazırladığımız ve uyguladığımız 2020-2024 Stratejik Planı amaçları arasında da yer alan ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından biri olan "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" ile ilişkili bir proje olan Hanımeli Çarşısı projemize sevgisini ve emeğini katan Kent Konseyi Kadın Meclisimize, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze, Strateji Geliştirme Müdürlüğümüze ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de Çorlu’muzun emektar ve üreten kadınları hak ediyor. Hep birlikte nice güzel başarılara imza atmayı diliyorum." dedi.

Çorlu Kent Konseyi’nden Teşekkür

Çorlu Kent Konseyi Başkanımız Sayın Mehmet Ali Yavuz, alınan ödülün ardından verdiği demeçte şunları söyledi: “Başta Çorlu Belediye Başkanımız Ahmet Sarıkurt olmak üzere belediyemizin tüm müdürlüklerinde görev alan müdürlerimiz ve onların emekçi çalışanlarına da her zaman kent konseyimize karşı göstermiş olduğu desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Ayrıca Çorlu Belediyemiz ve Çorlu Kent Konseyimizin proje ortaklığı ile alınan bu ödülde Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanımız Sayın Nigar Alemdar Yetkin ve onun yürütme kurulunu da özveriyle çalışarak göstermiş oldukları başarıdan dolayı kutluyorum. Burada alınan bu ödül, önceki dönem Çorlu belediye Başkanımız Sayın Ünal Baysan tarafından desteklenerek temel taşlarının oluşmasını sağlayan önceki dönem Çorlu Kent Konseyleri başkanlarımız olan Sayın Ramadan Cesur ve Sayın İlhan Kurt ile geçmiş dönemlerde kadın meclis bşkanları olan Sayın Neşe Benek, Sayın Selda Er ve Sayın Şefika Koca Hanımefendilere de teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Sözlerimi tamamlamadan, şeklen alınan bu ödülün asıl sahibi olan Hanımeli Çarşısı gönüllü üyeleri emekçi bayanlarımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Onlar yağmurda, soğukta, güneşin altında sıcakta, fedakârca ve özveri ile stantlarımıza geldiler. Bu proje kapsamında son bir yılda 79 kez açılan Hanımeli Çarşı’mızın sürdürülebilir bir proje olmasına katkı veren emekçi kadınlarımıza sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri kapsamında alınan ‘Hanımeli Çarşısı’ projesinin çalışma şevkimizi arttırarak Çorlu Belediyemiz ve Çorlu Kent Konseyimiz ile birlikte nice ödüller almayı temenni ediyor, şahsım ve yürütme kurulum adına emeği gecen herkese teşekkür ediyorum.”

Altın Karınca Ödülleri

Altın Karınca Ödülleri, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından yetkin yerel yönetimler ve yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir kentler oluşturma çabalarına katkıda bulunmak üzere iyi uygulama örneklerinin tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenmektedir. Marmara Belediyeler Birliği üye belediyelerinin ve iştirak şirketlerinin başvuruda bulunabildiği Altın

Karınca’da belediyelerin projeleri yönetişim ve katılımcılık, kentsel planlama ve altyapı, çevre ve atık yönetimi, mimari ve kentsel tasarım, kültür ve sanat, sosyal hizmetler, yerel kalkınma, ulaşım ve hareketlilik, akıllı şehir uygulamaları ve afet yönetimi olmak üzere 10 kategoride ödüllendiriliyor. Bu yıl 381 proje başvurusu değerlendirmeye alınırken, en fazla başvuru alınan kategori “Sosyal Hizmetler” olurken, SKA 11 “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” ve SKA 3 “ Sağlık ve Kaliteli Yaşam” ile ilişkilendirilmiş projelere de yoğun başvuru gerçekleşti.

Ödül töreni Marmara Belediyeler Birliği 2020 Yılı II. Meclis Toplantısı’nın ardından düzenlenirken, ödül töreninde belediye başkanlarına ve proje ekiplerine ödülleri Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve diğer MBB Encümen Üyeleri tarafından verildi

Haberle ilgili diğer Fotoğraflar