3 Aralık Engelliler Günü Etkinlikleri

3 Aralık Engelliler Günü Etkinlikleri3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine Engelli vatandaşlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Siyasi Parti Temsilcilerimiz ,Çorlu Kent Konseyi Engelli Meclisimiz ve Çorlu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sarıkurt'un da katılımı ile hep birlikte kutladık.

Çorlu Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Yasemin Ay Yüksel yaptığı konuşma ise şöyleydi:

"Birleşmiş milletlerin 1992 yılında almış oldugu karar sonrası ULUSLARARASI ENGELLİLER GÜNÜ olarak ilan edilmiştir. 3 ARALIK, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün degil,Karşılaşılan sorunların gündeme getirilecegi ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacagı bir tarihtir. Degerli misafirler ,Günümüzde artık engellilik görmemek ,duymamak,yürüyememek ya da başka fonksiyon kaybı degildir. Bir çok yerde duydugumuz gibi ASIL ENGEL YÜREKLERDE DE DEGİLDİR. Hem ülkemizde hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar oldugu kabul görmüştür. Yani sizler biryerden bir yere rampa ve asansör olmadıgı için gidemiyorsanız sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadıgı için hareket edemiyorsanız ,Toplu taşıma araçları size uygun olmadıgı için kullanamıyorsanız ,araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve siz ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsanız ,işe girmek istediğinizde reddediliyorsanız ,insanların Sen Bunu Yapamazsın şeklinde ortaya çıkan önyargılardır. Üstelik bizim bu taleplerimiz sağlanmasını istediğimiz ayrıcalık yada lütuflar da değildir. Bunlar , herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşabilmemiz için gerekli düzenlemelerdir ve hem ulusal hem de ulular arası yasalarda var olan haklarımızdır.

Çoğu yerde ve toplantıda duyarız HERKES BİR ENGELLİ ADAYIDIR, denir ve yapılan hizmetin bu nedenle hayata geçirildiği ima edilir."

Haberle ilgili diğer Fotoğraflar